Kolagen to związek znajdujący się w skórze właściwej, odpowiedzialny za jej rozciągliwość i gibkość. W momencie kiedy w organizmie jest jego niedobór lub skóra poddawana jest nienaturalnym naprężeniom, wówczas na skórze może pojawić się niezwykle nieestetyczny defekt w postaci wrzecionowatych pasm. Wrzecionowate pasma to nic innego jak rozstępy, czyli „pęknięcia” skóry wynikające z przerwania włókien kolagenowych. W dzisiejszej publikacji przedstawiamy przyczyny, formy profilaktyki oraz usuwania rozstępów.

Rozstępy to prawdziwa bolączka osób z nadwagą. Potrafią pojawiać się na całym ciele, ale szczególnie często zauważyć je można w miejscach, których wzrosty są największe, tj: na brzuchu, plecach oraz udach.

Nie oszczędzają również kulturystów (szczególnie w cyklach budowania masy). W takich przypadkach rozstępy pojawiają się w okolicach mięśni, które ulegają największemu wzrostowi. Zazwyczaj są to bicepsy, uda oraz plecy.

Rozstępy to udręka także kobiet w ciąży. Jednakże w tym przypadku jest to nie tylko związane z nadwagą, ale także wzrostem hormonu stresu (kortyzolu) w organizmie, który negatywnie odbija się na kondycji kolagenu.

Rozstępy – jak zapobiegać?

Ograniczenie rozstępów jest jak najbardziej możliwe. Wiąże się to z koniecznością zadbania o optymalną kondycję skóry poprzez prawidłowe odżywienie.

Oczywiście, najlepiej nie dopuszczać do nadwagi (wówcza rozstępy pojawiają się tylko w przypadkach zaburzeń hormonalnych), ale nie zawsze jest to możliwe.

Odżywianie skóry powinno odbywać się dwutorowo, a konkretniej:

  • Od wewnątrz – należy dostarczać organizmowi wszelkie niezbędne minerały i witaminy. Dieta musi być zdrowa i pełnowartościowa.
  • Od zewnątrz – stosowanie maści i kremów, wykorzystywanie zabiegów odżywiających (domowe receptury) oraz odpowiednia pielęgnacja skóry – zagwarantuje utrzymanie skóry w optymalnej kondycji.

Pojawienie się rozstępów zwykle jest „niespodziewane”, jednakże w przypadku ciąży czy kulturystyki zjawisko to jest bardzo powszechne. Dlatego też, warto się na nie przygotować i zminimalizować powierzchnię defektu lub całkowicie zapobiec jego występowania.

Rozstępy – jakie są przyczyny?

Czynników kształtujących występowanie rozstępów jest co najmniej kilka. Zdecydowanie najczęściej poprzeczne pręgi pojawiają się na skórze w momencie szybkiej zmiany masy ciała, tj.: w ciąży, przy nadwadze czy budowaniu masy mięśniowej.

Rozstępy mogą być również wynikiem zmian i zaburzeń hormonalnych zachodzących w organizmie człowieka.

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Rozstępy stanowią defekt, który ma wpływ na urodę danej jednostki. Nic więc dziwnego w tym, że niemal 80% borykających się z tym defektem, decyduje się na jego usunięcie. Medycyna oferuje kilka skutecznych rozwiązań.

Najczęściej wybieraną metodą jest stosowanie kremów i maści na rozstępy. To specyfiki, które pozwalają ograniczyć widoczność pęknięć (zmieniają ubarwienie wrzecionowatych pasm na kolor skóry)

Inną, znacznie skuteczniejszą metodą jest wykorzystanie zabiegów medycyny estetycznej: mezoterapii, mikrodermabrazji oraz formuły cryolift.

Generalnie, najskuteczniejsze są wszystkie zabiegi medycyny estetycznej. Znacznie gorsze efekty dają domowe sposoby oraz maści i kremy. Są jednak znacznie tańsze (koszt kilkanaście złotych).